צוואר הרחם

פרופ' הרצל בן-חור מבצע בדיקות לגילוי מוקדם של שינויים בצוואר הרחם, בדיקת פאפ ופאפ דק, וכן בדיקות HPV- לזיהוי נוכחות של וירוס הפפילומה האנושי בצוואר הרחם. הוא מדגיש את חשיבות נושא הגילוי המוקדם והקפדה על בדיקות צוואר הרחם ומציע לנשים הרוצות להיבדק לקבוע פגישה ולהגיע למרפאתו הפרטית כדי לבצע את הבדיקה ולקבל תשובות מדויקות ומהירות ללא המתנה מיותרת. בדיקות פאפ, פאפ-דק, ובדיקת HPV מועברות מיד לפענוח במעבדת LEM, לקבלת תשובה מהירה תוך מספר ימים בלבד.

לקביעת תור לביצוע בדיקת פאפ, פאפ דק או בדיקת HPV התקשרי לטל.08-9491410 או לחצי כאן ליצירת קשר.

מרכיב מרכזי ברפואת הנשים וברפואה בכלל, הוא רפואת מנע- בדיקות שגרתיות שמטרתן לאבחן ולגלות בעיות ולטפל בהן מבעוד מועד. חלק משמירה על אורח חיים בריא הוא הקפדה על בדיקות תקופתיות כדי שתוכלי לטפל בגופך ולשמור עליו.

בדיקת פאפ

בדיקת פאפ היא בדיקת משטח צוואר הרחם שנועדה לברר האם ישנם שינויים בתאי צוואר הרחם, דלקות, זיהומים ואפילו תאים טרום סרטניים או סרטניים. הרופא ייקח בעדינות דגימה של התאים על ידי מטוש, וימרח את התאים שנאספו על פני זכוכית נושא. השלב הבא הוא שליחת הזכוכית עם התאים למעבדה ייעודית שתפענח את הממצאים ותאפיין את מצב התאים.

בשנים האחרונות הוכנסה לשימוש בדיקת פאפ דק, המתבצעת באותו האופן. התאים מוכנסים לתוך מיכל עם נוזל ייעודי שנשלח למעבדה, בה תאי צוואר הרחם יופרדו מחומרים אחרים בנרתיק כמו הפרשות או תאי דם. במידת הצורך בשיטה זו ניתן גם לבצע בדיקת לוירוס הפפילומה האנושי (HPV).

בדיקת HPV

וירוס הפפילומה האנושי HPV- Human Papilloma Virus הוא נגיף נפוץ שמופיע אצל נשים וגברים רבים במהלך חייהם. לרוב הוא יהיה חסר השפעה וייעלם מעצמו, אך ישנם זנים מסוימים, אשר עם השנים עלולים לגרום לשינויים בתאים ואף להתפתחות של גידולים סרטניים.
וירוס HPV משפיע על רקמות עור וכן על רקמות ריריות כדוגמת רירית צוואר הרחם. לוירוס זה ישנם כמאה זנים הידועים לעולם המדע. חלק מהזנים הם בעלי יכולת להתמיינות ממאירה.
ההדבקה נעשית בדרך כלל בצורה ישירה למשל בעת קיום יחסי מין. השימוש בקונדום בעת קיום יחסי מין מפחית במידה חלקית את הסיכויים להידבק, אך אינו מהווה הגנה מלאה. ניתן לקבל חיסון נגד חלק מהזנים, אך הוא לא מחסן נגד כל הזנים המזוהים היום, ועלול לגרום לשאננות וחוסר זהירות שאינה במקומה.
בכל מקרה חשוב לשמור על עירנות ולערוך בדיקות תקופתיות.

הבדיקה לנוכחות וירוס HPV היא בדיקה פשוטה הנעשית כמו בדיקת פאפ, על ידי איסוף תאים מצוואר הרחם בעזרת מטוש. החומר נשלח למעבדה המבצעת בדיקה גנטית כדי לזהות נוכחות וירוסים אם יש וסיווגם. במקרה שהסריקה מעידה על נוכחות וירוס הפפילומה האנושי, מהזנים בעלי פוטנציאל להתמיינות ממאירה, האישה תיכנס לבדיקה תקופתית למעקב.

במידה ובדיקת הפאפ לא תקינה המטופלת תופנה לבדיקת קולפוסקופיה. הקולפוסקופ הוא מיקרוסקופ בינוקולרי המאפשר בדיקת צוואר הרחם בהגדלה שבין פי 6 ועד פי 40. אזורי הצוואר נבדקים, תוך חיפוש אחר איזור שאינו תקין. במידה ויש אזורים חשודים, ניתן לבצע בדיקת ביופסיה בעזרת מכשיר ייעודי.
טיפולים אפשריים בצוואר הרחם כוללים: צריבה, הקפאה, אידוי בלייזר וכריתת לולאה (קוניזציה).
אחד המצבים השפירים שיכולים להתרחש בצוואר הרחם נקרא אקטרופיון (Ectropion cervix/ Cervical erosions), בו תאים מהחלק הפנימי של צוואר הרחם מופיעים על פני צוואר הרחם החיצון. תאים אלו, שנקראים Glandular cells, הם תאים המפרישים ריר ונוטים לדמם בקלות. מצב זה יכול לעבור מעצמו ולא בהכרח יגרום לסימפטומים. עם זאת, הוא יכול לגרום לדימומים או להפרשות בזמן קיום יחסי מין ובמקרה יידרש טיפול כפי שפורט לעיל.