רצפת אגן

איור של איברי בטן פנימיים באישה שמוחזקים על ידי שרירי רצפת אגן

פרופ' הרצל בן-חור הוא מנתח בכיר בעל נסיון רב בניתוחי רצפת אגן -אורוגינקולוגיה. פרופ' בן-חור מבצע את הניתוחים במרכזים רפואיים פרטיים ברחבי הארץ תוך ליווי ותמיכה לכל אורך התהליך.
לקביעת תור לייעוץ לטיפול ברצפת האגן התקשרי לטל. 08-9491410 או לחצי כאן ליצירת קשר.

שרירי רצפת האגן הם שרירים אשר תפקידם להוות תמיכה לאיברים הנמצאים באיזור האגן- הרחם, הנרתיק, שלפוחית השתן והחלחולת (Rectum- החלק הסופי של המעי הגס). שרירים אלה אף מעניקים שליטה על שלפוחית השתן. עם השנים וכן אחרי לידות, שרירי רצפת האגן נוטים להיחלש. במקרים מסוימים החולשה עלולה להתבטא בהפרעות בהטלת השתן, חוסר שליטה בהטלת השתן ואף בצניחת רחם, קירות נרתיק או שלפוחית השתן אל מחוץ לוואגינה (תופעה המכונה פרולפס-Prolapse).

תרגילים גופניים לחיזוק שרירי רצפת האגן עוזרים במידה רבה לחיזוקם וחשוב לעשות תרגילים אלו כבר מגיל צעיר, ובעיקר לקראת ובמשך הריונות. עם זאת, ישנם מצבים בהם יש צורך בניתוח תיקון רצפת האגן כדי לחזור לתפקוד ונוחות בסיסית בחיי היום יום.

הטיפול והניתוחים האפשריים יקבעו על פי הממצאים וצרכי האישה, כולל:

  • הרמת שלפוחית השתן וואגינה קדמית
  • הרמת חלחולת וואגינה אחורית
  • כריתת רחם והרמת וואגינה קדמית ואחורית
  • דליפת שתן במאמץ (Stress incontinence)
  • בחלק מהניתוחים יהיה צורך בשימוש בסרט או רשת לתמיכת האיברים

חשוב לדעת! צניחת רחם או איברים אחרים מהעריה (פות) הוא מצב נפוץ מאוד אצל נשים, בעיקר אחרי לידה, אבל בגלל חוסר הנעימות שבו, נשים מעדיפות שלא לדבר על זה. אם את חשה כאבים בבטן התחתונה, הפרעות במתן שתן או בפעילות המעיים, אם יש גוש או בליטה מהוואגינה (פות), יכול להיות שאת סובלת מחולשה של שרירי רצפת האגן ושהתערבות ניתוחית היא הפתרון בשבילך.